czwartek, 22 listopada 2012

Borussia Dortmund miażdży Ajax w Amsterdamie. Dwa gole Lewego!

Borussia Dortmund nadspodziewanie łatwo poradziła sobie w Amsterdamie z miejscowym Ajaxem przy bardzo żywo reagującej publiczności, wygrywając aż 4:1 po dwóch golach Robert Lewandowskiego oraz po jednym Mario Goetze i Marco Reusa. Gwiazdą wieczoru był Goetze, który miał udział przy wszystkich bramkach Dortmundczyków! Wygrana ta przy remisie w korespondencyjnym meczu Manchesteru City z Realem Madryt zapewniła Borussi awans z pierwszego miejsca w grupie śmierci do najlepszej "16".

Podopieczni Juergena Kloppa całkowicie panowali na Amsterdam Arena, prezentując niezwykle dojrzały, poukładany i wyrachowany futbol. Westfalczycy stosowali niesamowity pressing na połowie rywala, z którym kompletnie nie mogli poradzić sobie zawodnicy Franka de Boera.

Pierwszy gol padł już w 8. minucie spotkania, kiedy to dwójkową, kombinacyjną akcję przeprowadzili między sobą wielkie nadzieje niemieckiej reprezentacji: Goetze i Reus. Pierwszy podawał, a drugi umieścił piłkę w siatce Vermeera po uderzeniu z pięciu metrów.

Na kolejną bramkę kibice zgromadzeni na Amsterdam Arenie czekali do 36. minuty. Fantastyczną akcję przeprowadził Goetze, który przy biernej postawie obrońców wymanewrował całą defensywę gospodarzy i płaskim strzałem po krótkim rogu podwyższył prowadzenie Westfalczyków.

Zaledwie pięć minut później Borussia cieszyła się z trzeciego gola. Swoją bramkę dołożył Lewandowski, który z bliskiej odległości dobił strzał Goetze. Prowadzenie podopiecznych Kloppa po 41 minutach to był już nokaut, którego nikt z sympatyków Ajaxu zupełnie się nie spodziewał.

Druga połowa toczyła się także pod dyktando Dortmundczyków, ale gospodarze również mieli swoje szanse. Jednak w bramce BVB dobrze spisywał się Roman Weidenfeller. W 67. minucie, bohater tego meczu Goetze z lewego skrzydła dograł idealnie piłkę do napastnika reprezentacji Polski Lewandowskiego, który mimo tego, że przyjął ją trochę niedokładnie zdołał zmieścić w bramce Vermeera. Był to już czwarty gol Lewego w tegorocznych rozgrywkach Ligi Mistrzów. W 70. minucie za bohatera spotkania Goetze wszedł polski skrzydłowy Jakub Błaszczykowski.

Bramkę na otarcie łez dla podopiecznych Franka de Boera na cztery minuty przed końcem gry zdobył rezerwowy Hoesen, wprowadzony na boisku w drugiej połowie. Piłka po drodze odbiła się jeszcze od nogi obrońcy Subotića i wpadła tuż przy słupku do bramki Weidenfellera.

Borussia zagrała kapitalny mecz udokumentowany czterema bramkami. Solidny występ zaliczyłŁukasz Piszczek, który często włączał się w akcje ofensywne swojego zespołu. W obronie nie popełnił żadnego błędu, kilka razy zażegnując niebezpieczeństwo. Robert Lewandowski popisał się z kolei bardzo dobrą skutecznością, można powiedzieć, że 100 proc. bowiem obie sytuacje, które Polak miał w tym meczu zamienił na bramki. Jednak niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był Mario Goetze, który rozegrał wspaniałe zawody, uczestnicząc w każdej akcji ofensywnej Dortmundczyków. Niemiecki pomocnik miał udział we wszystkich czterech golach dla BVB. Zdobył jedną bramkę i dołożył ponadto aż trzy asysty!

Borussia Dortmund, gromiąc Ajax w Amsterdamie jako pierwsza niemiecka drużyna w historii wygrała w stolicy Holandii. Ponadto zapewniła sobie awans do wiosennej fazy 1/8 finału Ligi Mistrzów z pierwszego miejsca, nie ponosząc w 5. kolejkach ani jednej porażki i zdobywając 11 punktów! Zwycięstwo w "grupie śmierci" jest wielkim sukcesem Dortmundczyków, którzy po nieudanym, zeszłorocznym podejściu do LM, w sezonie 2012/13 wyciągnęli z niego wnioski, prezentując bardzo dojrzałą i wyrachowaną grę, podpartą znakomitym pressingiem i grą z kontry. W ostatniej serii spotkań, która dla BVB nie będzie miała już żadnego znaczenia, zmierzy się z Manchesterem City na Signal Iduna Park.

Ajax Amsterdam - Borussia Dortmund 1:4

Bramki: Hoesen (86.) - Reus (8.), Goethe (36.), Lewandowski (41.,67.)

Składy:

Ajax: Vermeer - Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind - Enoh (64. Hoesen), Poulsen (46. Schone), Eriksen - Lukoki, De Jong, Boerrigter (73. Fischer)

Borussia: Weidenfeller - Piszczek, Subotić, Hummels, Schmelzer - Bender (63. Perisić), Gundogan - Goetze (70. Błaszczykowski), Reus (79. Schieber), Grosskreutz - Lewandowski