sobota, 9 marca 2013

T-ME: Męczarnie Legii w Bielsku-Białej. Dramatyczna końcówka!

Miroslav Radović był liderem
Legii w Bielsku-Białej
Po emocjonującym spotkaniu 18. kolejki T-Mobile Ekstraklasy w Bielsku-Białej, miejscowe Podbeskidzie przegrało z Legią Warszawa 1:2. Bramkę na wagę cennych trzech punktów zdobył dla podopiecznych Jana Urbana, Jakub Wawrzyniak.

Legia do meczu z "Góralami" przystąpiła z czterema zmianami w porównaniu z meczem z Bełchatowem. Małym zaskoczeniem mogła być obecność w wyjściowym zestawieniu Bartosza Bereszyńskiego na prawej stronie obrony. Na boisku zabrakło miejsca dla Michała Żewłakowa, który całe spotkanie przesiedział na rezerwie. W jego miejsce do środku obrony został przesunięty Artur Jędrzejczyk, który razem z Inaki Astizem tworzył parę stoperów.

Obecność byłego pomocnika Lecha Poznań na prawej flance w defensywie okazała się bardzo dobrym posunięciem. Już w przedsezonowych sparingach 20-letni gracz był testowany na tej właśnie pozycji. Po rajdach niezwykle ofensywnie usposobionego Bereszyńskiego na prawej stronie, Podbeskidziu groziło największe niebezpieczeństwo. Brakowało jednak wykończenia, ponieważ dobrych podań młodego pomocnika nie potrafił wykorzystać ani Marek Saganowski, ani Danijel Ljuboja.

Legia od początku meczu przejęła inicjatywę, starając się narzucić gospodarzom własny styl gry. Największą bolączką Warszawiaków był jednak skuteczność, która w pierwszej połowie wołała o pomstę do nieba. Podopieczni Jana Urbana seryjnie marnowali okazje podbramkowe albo na wysokości zadania stawał bramkarz "Górali" Richard Zajac. Jedyną groźną akcję Podbeskidzia w pierwszej połowie mogliśmy obejrzeć w 42. minucie, kiedy to strzał Paweli w ładny stylu obronił Dusan Kuciak.

Legia długo biła głową w mur, jednak w końcu szczęście uśmiechnęło się do zespołu ze stolicy. W 53. minucie Miroslav Radović, najlepszy w szeregach Warszawiaków kapitalnie wypatrzył w polu karnym Jakuba Koseckiego, który uprzedził wychodzącego bramkarza i oddał strzał głową w poprzeczkę. Najprzytomniej w polu karnym zachował się Saganowski, który głową dobił strzał pomocnika Legii i piłką wylądowała w siatce. Marek Sokołowski w rozpaczliwy sposób próbował ją jeszcze wybić, ale uczynił to już zza linii bramkowej.

Po uzyskaniu prowadzenia podopieczni Urbana cofnęli się do głębokiej defensywy, broniąc jednobramkowej przewagi. W 73. minucie miejscowych kibiców w stan euforii wprowadził Robert Demjan, który doprowadził do wyrównania po centrze Malinowskiego. Słowak udowodnił, że ma patent na bramkarza Legii, ponieważ w rundzie jesiennej także strzelił mu bramkę.

Na odpowiedź Legii nie trzeba było długo czekać. Zaledwie 3 minuty później Wawrzyniak znalazł się w polu karnym rywali, umiejętnie się zastawił i oddał niezwykle precyzyjne uderzenie. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki obok kompletnie zaskoczonego Zajaca.

W 90. minucie podopieczni Dariusza Kubickiego mieli szansę na wyrównanie, ale soczysty strzał Marko Cetkovića, lecący w samo okienko fantastyczną paradą wybronił Kuciak, ratując Legii tym samym cenne trzy punkty.

Legia wygrała po raz pierwszy na wiosnę i zachowała pozycję lidera. Swoją grą jednak nie zachwyciła. W kolejnym meczu zmierzy się u siebie z Górnikiem Zabrze, który z pewnością będzie bardziej wymagającym rywalem niż "Górale" z Bielska-Białej.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa 1:2 (0:0)