środa, 9 lipca 2014

MŚ 2014. Szokująca porażka Brazylii z Niemcami traumą do końca życia

Niemcy idą po złoty medal MŚ, pierwszy od 1990 roku.
Czy im się to uda?, fot. Steindy, CC 3.0
W pierwszym półfinale piłkarskiego mundialu Brazylijczycy zostali rozstrzelani przez Niemców w sensacyjnych rozmiarach aż 1:7, ponosząc najwyższą porażkę w swojej historii! Dramat, lament, szok, wstrząs, hektolitry wylanych łez oraz gniew w Belo Horizonte towarzyszył wczoraj całemu narodowi 200 milionowego państwa, organizującego po raz drugi w historii turniej finałowy MŚ.

Brazylijscy zawodnicy grający w czołowych i często topowych europejskich klubach, zarabiający krocie, wyglądali na tle Niemiec, jak drużyna z okręgówki, która po raz pierwszy spotyka się ze sobą na murawie i wychodzi na mecz. Niemcy bez żadnych skrupułów, w sposób bezlitosny, wypunktowali Canarinhos niczym wytrawny bokser. Po raz kolejny okazało się, że piłka nożna nie dość, że jest sportem pięknym, to jeszcze szalenie nieprzewidywalnym, w którym może zdarzyć się dosłownie wszystko.

Brazylijczycy nie mieli żadnych argumentów i szans w walce z niemiecką maszyną kierowaną przez Joachima Loewa. Nawet, gdy po pierwszej połowie rezultat na tablicy był 5:0 na korzyść „Die Mannschaft”, to w drugiej części gry niemieccy piłkarze wcale nie odpuścili, tylko z uporem maniaka dążyli do strzelenia kolejnych bramek. Udało im się jeszcze dwa razy pokonać (trafienia rezerwowego Andrei Schuerrle) Julio Cesara, który prawdopodobnie ponosi najmniejszą winę za druzgocącą porażkę i jednocześnie najwyższą w historii piłkarskiej reprezentacji Brazylii.

„Canarinhos” zostali dotkliwie upokorzeni i zawiedli cały naród liczący 200 mln osób. Klęska w meczu z Niemcami prawdopodobnie będzie mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Porażka w stosunku 1:7 może być traumą dla wszystkich piłkarzy reprezentacji Brazylii na całe życie, z której będzie im się bardzo ciężko otrząsnąć. Jedynymi dwoma graczami, którzy nie uczestniczyli w tym blamażu była dwójka filarów, kontuzjowany Neymar oraz pauzujący za żółte kartki Thiago Silva.

Wydaje się, że brazylijska katastrofa nie mogłaby się wydarzyć, gdyby nie zbyt odważna i otwarta taktyka nastawiona na ofensywę, którą przygotował Luis Felipe Scolari. Pierwsze minuty spotkania, około 9 minut wyglądało całkiem przyzwoicie dla gospodarza imprezy.

Początek katastrofy zaczął się w 11. minucie, kiedy Thomas Mueller (5 gol w turnieju) otworzył wynik meczu. Koncertowa gra Niemców między 23, a 29. minutą była koszmarem dla Brazylii. W ciągu zaledwie tych 6 minut ekipa Loewa rozstrzelała Brazylijczyków, zadając aż cztery ciosy! Trafiali kolejno Klose, dzięki czemu stał się najlepszym strzelcem w historii MŚ z dorobkiem 16 goli, dwa razy Toni Kros oraz raz Sami Khedira. Dzieła zniszczenia Brazylijczyków dokończył Andrea Schuerrle, który w drugiej połowie ustrzelił dublet. Bramkę honorową, na otarcie łez dla Brazylijczyków zdobył Oscar.

Porażka Brazylii z Niemcami w szokujących rozmiarach wpisze się na stałe w annały historii futbolu i zostanie zapamiętana do końca życia przez cały brazylijski naród. Każdemu z zawodników „Canarinhos” będzie niezwykle ciężko wymazać tak bolesną porażkę ze swojego CV. Wydaje się także, że ceny za piłkarzy Scolariego zjadą mocno w dół, a jedni z głównych winowajców tej porażki, czyli David Luiz (w trakcie mundialu przeszedł z Chelsea do PSG za 50 mln euro, co zakrawa w tej chwili na kpinę) oraz Dante (dywersant z Bayernu, który w dziecinny sposób po karygodnych błędach ułatwił swoim klubowym kolegom strzelanie bramki za bramką), a także pozostali piłkarze na czele z wrogiem narodowym – napastnikiem Fredem, będą mieć już w świadomości klęskę w półfinale MŚ 2014 na zawsze.

Brazylia – Niemcy 1:7 (0:5)